کانکتور برق چیست؟

توضیحات:

 • بنابراین اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که با برق سر و کار دارند، می‌بایست بدانید کانکتور برق چیست؟ کانکتور در واقع اصطلاح انگلیسی این تجهیزات برقی می‌باشد و در زبان فارسی به آن ترمینال نیز گفته می‌شود.

  اگر نگاهی موشکافانه به اصطلاح انگلیسی این واژه بیندازید، متوجه خواهید شد که لفظ این کلمه از ریشه‌ی connect می‌آید و به معنای اتصال است. بنابراین کانکتورهای برق ابزاری هستند که بخش‌های مختلف یک مدار را به هم وصل می‌کند، به طور معمول اتصالاتی که با کانکتور صورت می‌گیرند قابل تعویض هستند. به همین جهت استفاده از کانکتور برق برای ورودهای تغذیه، بردها و قطعات جانبی بسیار مناسب هستند.

  آشنایی با ویژگی‌های خاص کانکتور برق

  * نر و مادگی کانکتور برق:

  اولین و مهم‌ترین ویژگی در کانکتورها آن است که این نوع تجهیزات برقی به دو جنس نر و ماده تقسیم می‌شوند. به طور معمول کانکتور مادگی بر روی بردها لحیم شده و کانکتور نر به ماده متصل شده و به این طریق اتصالات یک مدار به هم مرتبط می‌شوند.

  * پلاریته بودن کانکتور برق:

  اگر به شکل ظاهری کانکتور برق نگاه کنید، خواهید دانست که اکثریت آن‌ها از یک جهت خاص قابلیت اتصال دارند و نمی‌توان از هر جهتی کانکتورهای نر و ماده را به هم وصل کرد. در اصلاح به این ویژگی پلاریته گفته می‌شود، در هنگام اتصال کانکتورها به مدار می‌بایست به این ویژگی دقت داشته باشید.

  * اتصالات کانکتور برق:

  همانطور که گفته شده در میان این نوع از تجهیزات برقی اتصالات بسیاری وجود دارد که از جنس فلز هستند. این اتصالات فلزی بعد از مدتی ممکن است کثیف یا اکسیده شوند که به همین جهت باعث بروز مشکلاتی در کانکتور برق می‌شود. بنابراین بخش connect حساس‌ترین قسمت کانکتور بوده و باید مراقب تمیز ماندن آن‌ها بود.

  * گام کانکتور برق:

  به طور معمول مابین قطعات فلزی یا همان connect در کانکتور برق فاصله‌ای وجود دارد که در اصطلاح به آن گام می‌گویند. گام در واقع همان ویژگی متمایز کننده انواع کانکتور برق است، زیرا اکثر کانکتورهای برق شبیه به هم هستند و تنها تفاوتشان در pitch یا همان گام می‌باشد.

  * طول عمر کانکتور برق:

  Mating cycles از دیگر مسائلی است که در انواع کانکتور متفاوت می‌باشد. Mating cycles در واقع همان طول عمر کانکتور برق بوده که می‌بایست در هنگام خرید به آن توجه کرد. طول عمر یک کانکتور ممکن است ده سال یا هزار سال باشد، اما در هر صورت عمر کانکتورها خلاصه به پایان خواهد رسید.

  انواع کانکتور برق کدام است؟

  کانکتور به عنوان یک ابزار الکترومکانیکی دارای تنوع بالایی است و برای موارد خاص قابلیت‌های گوناگونی دارد. به همین علت شمارش انواع آن امکان پذیر نمی‌بلشد، اما ساختار و شکل ظاهری آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی کانکتورهای برق برای مشاغل مختلفی مثل پزشکی، نفت و گاز، خودرو، رایانه، هوافضاو… کاربرد دارد. بنابراین کانکتورها بسته به حوزه‌ی مورد مصرف متفاوت است؛ چراکه به طور مثال کانکتور برق مورد نیاز برای مخابرات جریان الکتیریکی خاصی نیاز دارد و کانکتور مورد نیاز حوزه هوا فضا به یک نوع جریان دیگر نیازمند خواهد بود.

  به طور کلی کانکتورها بر اساس استاندارد خاصی تقسیم بندی و تولید می‌شوند، RJ یا همان Registered استانداردی است که بر طبق آن کانکتورهای برق را دسته بندی می‌کنند. ناگفته نماند که برای نشان دادن نوع یک کانکتور معمولاً RJ را به همراه یک عدد بیان می‌کنند . به طور مثال کانکتور RJ_۱۱ و RJ۱۲ بیشتر برای مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  قیمت کانکتور برق چقدر است؟

  به طور قطع پس از آن که دانستید کانکتور برق چیست، می‌خواهید بدانید قیمت کانکتور برق چقدر است! مسلماً برای قیمت گذاری بر روی انواع کانکتور برق به نوع و کاربرد آن توجه خواهد شد، از طرفی خرید تجهیزات برقی اگر به صورت کلی و در تعداد بالا صورت بپذیرد به مراتب هزینه‌ی پایین‌تری خواهد داشت. گذشته از این مطالب قیمت کانکتور برق به عنوان یک رابط جریان الکترومکانیکی نمی‌تواند خیلی زیاد باشد.

  کانکتور را اصل خریداری بفرمایید!

  از آنجا که اجناس تقلبی و غیراصل در بازار بسیار زیاد وجود دارد، می‌بایست در هنگام خرید کانکتور برق دقت کافی به خرج داده شود. به دلیل اینکه کانکتور منبع اتصال چند مدار است و وظیفه‌ی بسیار مهمی را ایفا می‌کند می‌بایست حتماً نمونه‌ی باکیفیت و بسیار عالی آن را خریداری کنید. بنابراین بهتراست اصلی‌ترین ویژگی‌های انواع کانکتور برق را به خوبی بشناسید و بدانید برای چه مصارفی کاربرد دارند.

  البته ناگفته نماند که ایران در زمینه تولید کانکتور برقی کمی ضعیف‌تر از سایر کشورها می‌باشد، کشورهایی مثل آمریکا حدود ۲۷۰ کارخانه تولید کانکتور داشته و کشور چین دارای ۷۰۰ کارخانه می‌باشد. به همین جهت بسیاری از کانکتورهای بازار کشور وارداتی محسوب می‌شوند و می‌بایست در خرید آن دقت کافی به خرج داده شود تا دچار ایراد نباشد. عملکرد ضعیف کشور ایران در زمینه احداث کارخانجات تولید کانکتور به این معنا نیست که هیچ شرکتی نمی‌داند کانکتور برق چیست؟ و در این زمینه فعالیت نمی‌کند. شرکت‌هایی در کشور وجود دارند که کانکتور برق تولید می‌کنند اما تعداد آن‌ها اندک است.


 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار خبر در :