کابل و سیم

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  برخی از اصول و استانداردهایی که در سیم کشی تابلو برق باید مد نظر داشته باشیم .

  ۱- کلیه اتصالات و علی الخصوص سیم هایی که از باسبار ( شینه ) انشعاب داده شده اند ، باید توسط سرسیم مخصوص و کابلشو پرس شده و توسط پیچ و مهره به هم متصل شوند.

   

  اتصال کابلشو به شکل صحیح به شینه

  ۲- سیم های مورد استفاده برای ترانسفورماتور های ولتاژ یا PT ، بدلیل حرارت زیاد حداقل ۱ رنج بالاتر گرفته شوند. برای ترانس جریان یا CT، سیم ۲٫۵ در نظر گرفته شود .

   

  ۳- فضای داخل کانال سیم کشی ( داکت ) ، حدود ۱/۳ خالی باشد .

   

  داکت

  ۴- سیم هایی که خارج از داکت عبور می کنند و باز هستند ، باید طوری فرم دهی شوند که در هنگام گرم شدن و یا تکان خوردن ، به بدنه و دیگر لوازم اتصال نکند.

  ۵- تمامی مصارف داخل تابلو باید دارای فیوز مناسب باشند . مانند چراغ سیگنال ، فن ، هیتر و …

  ۶- تمامی قسمت های لخت و برقدار باید عایق شوند تا از تماس آن ها با بدن جلوگیری شوند به عنوان مثال در محل کابلشو ها از وارنیش حرارتی استفاده نموده و آن را کاملا عایق نمود.

   

  وارنیش حرارتی

  ۷- از خم کردن سیم های افشان به صورت تیز و یا ۹۰ درجه خودداری شود . آن ها را باید به صورت گرد خم کنید و یا در فاصله های کوتاه آن ها را به شکل  S دربیاورید .

  ۸- در تابلو برق ، ولتاژ سیم ها باید با رنگ بندی از هم متمایز شوند .مثلا ،۲۲۰ ولت با رنگ یا قرمز یا مشکی و ۲۴ ولت با رنگ آبی یا سبز

   

  رنگ بندی سیم ها

  ۹- طول مسیر کابل یا سیم ، رابطه مستقیم با جریان و ولتاژ دارد و باعث افت ولتاژ میشود که حتما باید در محاسبه ی سطح مقطع کابل در نظر گرفته شود . به همین منظور پیشنهاد می شود حتما مطلب جداول جریان مجاز سیم و کابل های مسی وآلمنیومی و فولادی را مطالعه فرمایید

  جداول جریان مجاز سیم و کابل

  ۱۰- سیم های لوازم حرارتی و پر مصرف مانند هیتر ، حداقل باید ۱ رنج بالاتر در نظر گرفته شوند

  ۱۱- سیم های مورد استفاده برای مصارف فرعی تابلو برق مانند چراغ سیگنال ، فن و روشنایی تابلو برق ، باید حداقل سیم ۲٫۵ میلی متر مربع باشد .

  این نوع مصارف معمولا جریان کمتر از یک آمپر دارند ، ولی بدلیل اینکه تغذیه فیوز آن ها مستقیما از باسبار گرفته می شوند ، بدون حفاظت می باشند . ضمنا در این قسمت از مدار ، باید کمترین طول مسیر را داشته باشد. زیرا سیم دارای محافظ نیست و نیز ، اتصال سیم فقط به وسیله پیچ و مهره امکان پذیر می باشد .

   


 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار مطلب در :