ترانس سی تی و پی تی

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  بصورت کلی ترانسفورماتور  از طریق میدان های مغناطیسی  انرژی الکتریکی را از ولتاژی به ولتاژ دیگر تبدیل می کند و همچنین ترانسفورماتور می تواند جریان و امپدانس را نیز تبدیل کند .

  ترانسفورماتور های اندازه گیری از جریان یا ولتاژ نمونه برداری نموده و در مقیاس مشخصی که بر روی بدنه آن ها این نسبت مشخص شده است جریان یا ولتاژ نمونه برداری شده را کاهش  یا افزایش می دهند و از آن برای نمایش یا استفاده در سیستم کنترلی بهره می برند .

  کاربرد ترانسفورماتورهای اندازه گیری:

  این ترانسفورماتورها در اندازه گیری صنعتی اهمیت زیادی دارند. مثلا در پست های برق سطح ولتاژ و  میزان جریان داخل کابل های انتقال بسیار بالا بوده و باعث می شود که اتصال مستقیم سیستم های اندازه گیری از نظر اقتصادی و فنی توجیه پذیر نباشد به همین دلیل از ترانس های اندازه گیری استفاده نموده و سطه ولتاژ یا جریان را به نسبت مشخصی کاهش می دهند .

  ترانس CT یا ترانسفورماتوری که برای اندازه گیری جریان به کار می تود ترانسفورماتور جریان و ترانس PT یا ترانسفورماتوری که برای نمونه برداری از ولتاژ به کار می رود ترانسفورماتور ولتاژ می گویند .

  مزایای ترانسفورماتورهای اندازه گیری:

  ۱- برای اندازه گیری از ابزار با مقدار نامی متوسط استفاده می شود یعنی ۵ امپر برای اندازه گیری جریان و ۱۰۰ تا ۱۲۰ ولت برای اندازه گیری ولتاژ

  ۲- با استاندارد سازی در مخارج کل صرفه جویی می شود و تعویض ابزار آسیب دیده آسان تر می شود.

  ۳- مدار اندازه گیری از مدار قدرت جدا می شود بنابراین مسئله عایق سازی مهم نیست. همچنین سلامت کارکنان تامین می شود.

  ۴- مصرف توان در مدار اندازه گیری کم است.

   تفاوت ترانس های جریان و ولتاژ:

  تفاوت اصلی که می توان برای این دو نوع به آن اشاره نمود در این است که ترانس نوع ولتاژ هم کاهنده و هم افزاینده تولید و ساخته می شود اما نوع جریان فقط به صورت کاهنده تولید می شود.

  نوع ولتاژ را به صورت سه فاز طراحی و تولید می کنند ولی ترانس های جریان به صورت تک فاز می باشد.

  ترانس ولتاژ برای کار تحت فرکانس نامی بکار می روند و نوع جریان در شرایط اتصال کوتاه و هارمونیک استفاده می شوند.

   

   


 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار مطلب در :