نکات ایمنی پیشگری از برق گرفتگی

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  -هیچ وقت با دست خیس و پای برهنه به لوازم برقی دست نزنید زیرا با خیس شدن بدن، از مقاومت الكتریكی آن كاسته خواهد شد و در نتیجه عبور جریان الكتریكی از بدن شدیدتر و موثرتر می شود، به دلیل آنكه جریان برق همیشه از نزدیك ترین و     راحت ترین راه به زمین انتقال می یابد.

   

  2-هنگام تعویض لامپ، كلید، پریز یا تعمیر هر وسیله ودستگاه برقی دیگر، برق را از فیوز قطع كنید. باید دقت كرد كه در هنگام سیم كشی، سیم فاز در مدار كلید برق قرار گرفته باشد تا با قطع جریان برق از طریق كلید جریان فاز نیز قطع شود. در غیر این صورت هرچند كه با بستن كلید برق و قطع شدن جریان نور، امكان روشن شدن لامپ وجود ندارد اما تماس سیم فاز با بدن انسان و تكمیل مدار از طریق زمینی كه فرد روی آن ایستاده و یا قرارگرفتن دست برروی دستگاه یا دیوار، به عبور جریان از بدن و برق گرفتگی منجر می شود.

   

  3-به طور كلی استفاده از لوازم برقی معمولی در محیط هایی با درجه رطوبت بالا مانند حمام، توصیه نمی شود. سعی كنید در هنگام ساختمان سازی هیچ گونه انشعابی از برق در این نوع محیط ها به صورت روكار وجود نداشته باشد و روشنایی آن از خارج تامین شود. در صورت نیاز، اتصال سیم ها به لامپ باید طوری طراحی شود كه رطوبت در آن موثر نباشد. به خاطر داشته باشید كه تحت هیچ شرایطی از بخاری ها یا اجاق های برقی معمولی در محیط های یاد شده استفاده نكنید.

   

  ۴-در هنگام روشن بودن لامپ یا هر دستگاه برقی دیگر، از تعویض و تعمیر آنها خودداری كنید. 

  5-هیچ وقت سیم برق را از زیر فرش یا موكت عبور ندهید زیرا ممكن است در اثر عبور و مرور مداوم افراد از روی آن، سیم صدمه ببیند و حالت عایق خود را از دست بدهد. همچنین در صورتی كه اندازه مقطع سیم با نوع مصرف كننده هایی كه به آن وصل است متناسب نباشد، سیم گرم شده و در نتیجه به مرور زمان با كاسته شدن از خاصیت هدایتی، شدت گرم شدن آن بیشتر می شود تا جایی كه سیم شروع به ذوب شدن و ایجاد جرقه می كند و از آنجایی كه در اغلب موارد كف پوش ها، فرش ها، موكت ها و این قبیل زیرانداز ها از مواد قابل اشتعالی مانند نخ، پلاستیك، پشم و الیاف مصنوعی تهیه شد ه اند در نهایت آتش سوزی و حریق به وجود  می آید.

   

  6-هنگام تمیز كردن دیوار ها و لوازم برقی مواظب باشید كلید ها و پریز ها خیس نشوند زیرا آب هادی بسیار خوبی بوده و در صورتی كه وارد كلید ها و پریز ها شود، خطر جانی و مالی به همراه خواهد داشت. در این گونه مواقع قبل از شروع كار، كلید اصلی را از كنتور قطع و پس از اتمام كار و خشك شدن پریز ها و كلید ها، فیوز را وصل كنید.

   

  7-هنگام سوراخ كردن دیوارها به منظور نصب ساعت های دیواری، تابلوها یا هر مورد دیگر دقت شود به مسیر سیم كشی برق صدمه ای وارد نشود.

   

  8-اگر پریز های برق در ارتفاع پایینی از دیوار قرار دارند (كمتر از ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر) لازم است كه آن ها به وسیله درپوش های ایمنی مسدود شوند.

   

  9-در صورتی كه در اطراف ساختمان شبكه برق عبور كرده است، هنگام تعویض یا تنظیم آنتن تلویزیون در پشت بام یا بالكن مواظب خطوط برق باشید زیرا همان گونه كه پیش از این بیان شد، حوزه القایی حاصل از این نوع شبكه ها قبل از آنكه با آن برخورد شود، با ایجاد قوس الكتریكی به برق گرفتگی و سوختگی های شدید منجر خواهد شد.

   

  10-سیم های وسایل برقی به ویژه انواع قابل حمل و نقل از قبیل اتو، پلوپز، رادیو و نظایر آن را هر چند وقت یك بار بازرسی كرده و در صورت مشاهده هرگونه خرابی یا فرسودگی تعویض كنید.

   

  11-هیچ نوع از اسباب بازی های كودكان نباید به وسیله برق منزل به كارانداخته شوند. بار ها مشاهده شده است كه والدین به منظور راه اندازی اسباب بازی ها از آدابتور استفاده می كنند كه با این كار، كودك خود را در معرض خطر برق گرفتگی قرارمی دهند.

   

  12-سعی شود هنگام كار با وسایل برقی قطعه های تخته خشك یا صفحه لاستیكی ضخیم در زیر پا قرار بگیرد.

   

  13-پریز های برق و تلفن را طوری انتخاب كنید كه از یكدیگر مشخص باشند تا دو شاخه وسایل برقی و تلفن به اشتباه درون پریز های متفاوت قرار نگیرند و موجب صدمه به وسایل منزل نشوند.

   

  14-برای قطع مدار در هنگام اتصال سیم های برق در منزل و خرابی دستگاه های برقی باید از فیوز اتوماتیك با آمپراژ مناسب استفاده كرد. همچنین بهتر است برای وسایلی كه به جریان برق زیادی نیاز دارند، از فیوز های مجزا استفاده شود تا در موقع بروز اتصالات در این گونه وسایل، جریان برق تمام منزل قطع و از وارد شدن آسیب به وسایل دیگر جلوگیری به عمل آید.

   


 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار مطلب در :