فیوز مینیاتوری تابلو برق

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  در الکترونیک و مهندسی برق امروز، هزاران طرح مختلف فیوز برای ولتاژ و جریان‌های ویژه، ظرفیت و زمان واکنش؛ بسته به برنامۀ کاربردی آن، طراحی و تولید شده‌است. این تنوع در ویژگی‌های زمانِ واکنش، به طراحان کمک می‌کند تا با انتخاب دقیق‌تر؛ همزمان با ارائۀ ایمنی کافی، از انقطاع بی‌مورد جریان جلوگیری کنند. معمولا برای یک مدار الکتریکی خاص، مقررات و آئین‌نامه‌های سیم‌کشی، حداکثر مجاز مقدار آن‌را تعیین می‌کنند. اتصال کوتاه، اضافه‌بار، بارهای نامتقارن یا خرابی دستگاه، دلایل اصلی عمل کردن فیوز هستند.به عبارتی می توان گفت فیوز  وسیله ای محافظتی در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه است؛ که در اثر عبور جریان، گرم می شود و در صورت بیشتر شدن آن از یک مقدار مشخص شده، مدار را قطع می کند.

  انواع فیوز

  انواع فیوز از نظر سرعت عملکرد

  فیوزها از نظر سرعت عملکرد به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

  1. فیوز تندکار: این نوع فیوز زمان قطع سریعی در موقع جریان اضافه دارند.از اینرو فیوزهای تند کار نسبت به تحمل جریان اولیه و بار اضافه سریعا عکس العمل نشان می دهند و در ضمن، محافظ جریان مغناظیسی مدار نیز می باشند.به همین دلیل در مصارف روشنایی استفاده می‌شوند.

  موارد استفاده از فیوز تند کار:

  از این نوع فیوز برای برای وسایل الکتریکی که حساسیت دارند و با کمترین اختلال و جریان اضافه می سوزند، کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.مناسب می باشند. مانند لامپ ها، لوازم صوتی و تصویری، قطعات کنترلی صنعتی مانند PLC و غیره که باید به محض عبور جریان اضافه، مدارشان قطع شود، و گرنه می سوزند.

  ۲٫ فیوز کند کار: این فیوزها، برای حفاظت مصرف کننده های موتوری با جریان راه اندازی استفاده می شوند.از این رو در برابر عبور جریان بیش از حد واکنش ملایم تری از خود نشان می‌دهند و برق را دیرتر قطع می‌کنند. با این حال واکنش فیوز کند کار در برابر جریان اتصال کوتاه تقریباً لحظه‌ای است.

  انواع فیوز از نظر ساختار می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • فیوز ذوب شو (ساده)
  • فیوز گروهی
  • فیوزهای تیغه‌ای
  • فیوز پیچی یا فشنگی
  • فیوزهای مخصوص سیم
  • فیوز مینیاتوری (Circuit Breakers)

   فیوز مینیاتوری در واقع فیوزهایی هستند که در مقابل جریان اضافه حساس می باشند و به سرعت سبب قطعی مدار می شوند.به عبارتی این فیوز ها نسبت به تحمل جریان اولیه و اضافه بار سریعاً عکس العمل نشان می دهدند و برق را قطع می کنند.فیوزهای مینیاتوری نوعی از فیوزها هستند که می‌توانند از مدارات در برابر جریان اتصال کوتاه و جریان اضافه‌بار محافظت نمایند. این فیوز، از دو مکانیسم زیر استفاده می‌کند:

  • تشخیص و قطع جریان اتصال‌کوتاه، به وسیلهٔ یک سیم‌پیچ با تعداد دور کم و قطر زیاد انجام می‌شود. با عبور جریان اتصال کوتاه (که بسیار زیاد است)، سیم پیچ، ناگهان به یک آهن‌ربای قوی تبدیل شده، کنتاکت فیوز را قطع کرده و جریان مدار را به سرعت قطع می کند.
  • تشخیص و قطع جریان اضافه‌بار (جریان بیش از تحمل مدار)، به عهده یک قطعۀ بیمِتال (Bimetal، به معنی دو-فلزی) است. بیمِتال از دو فلز که ضریب انبساط گرمایی آنها با هم متفاوت بوده و بسیار محکم به یکدیگر وصل شده‌اند، ساخته شده است. با عبور جریان الکتریکی از دو فلز، آنها گرم شده و از آنجایی که دو فلز بسیار محکم به هم وصل شده و نیز ضریب انبساط گرمایی آنها متفاوت است.
  • از این رو می توان فیوزهای مینیاتوری را به دو دسته تند کار و کند کار تقسیم بندی کرد.از فیوز تند کار در مدارهای روشنایی و از فیوز کند کار در مدارات موتوری استفاده می‌شود.فیوز ترانسفورماتور که اغلب کات اوت (CUT OUT FUSE) نامیده می‌شود یک المنت است و چون با برداشتن تیغه فولادی یا نگهدارنده فیوز مدار مانند قطع یک کلید، باز می‌شود به آن کات اوت می‌گویند.

   


 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار مطلب در :