سیم پیچ ستاره مثلث

توضیحات:

 • به نام خدا

  روش ستاره مثلث یکی از روش های راه اندازی موتور های سه فاز روتور قفسه ای در برق صنعتی می باشد.

  در این مطلب به بررسی این روش می پردازیم.

  یک موتور سه فاز روتور قفسه ای دارای ۶ عدد ترمینال است و سه خط ولتاژ قرار است به این موتور متصل شوند بایستی تغییری در ترمینالها یا اتصال ترمینالهای موتور سه فاز بدهیم تا بتوانیم موتور را بااین سه خط فاز راه اندازی کنیم.

  ر حالت ستاره ، موتور یک سوم حالت مثلث جریان از شبکه سه فاز دریافت می کند چون در حالت ستاره ولتاژ هریک از سیم پیچ های موتور را کاهش داده ایم این اتفاق می افتد.

   

  چه زمان موتور را ستاره می کنیم و چه زمان مثلث؟
  اگر توان موتور که بر روی پلاک آن درج شده کمتر از ۴کیلو وات باشد هم می توان ترمینال های موتور را ستاره کرد و هم مثلث و سپس موتور را راه اندازی کرد.

  در حالت مثلث از تمامی توان موتور استفاده می شود لذا زمانی که می خواهیم توان و گشتاور نهایی موتور را داشته باشیم می توانیم موتور را مثلث کرده و آن را راه اندازی کنیم.

  اگر توان موتور بیش از ۴کیلو وات باشد،بهتر است موتور را به صورت ستاره راه اندازی کنیم و سپس اتصال موتور را به مثلث تغییر دهیم.

  دلیل این کار این است که در توانهای بالاتر از موتور، جریان راه اندازی مقادیر زیادی خواهد داشت که جهت کنترل این جریان ابتدا آن را ستاره می کنیم تا جریان موتور در راه اندازی کنترل شود و سپس اتصال آن را به مثلث تغییر می دهیم.

  این که چرا موتور را بعد از راه اندازی مثلث می کنیم دلیلش این است که می خواهیم از تمامی توان موتور استفاده کنیم.

  چطور موتور را زمانی که در حال کار است از حالت ستاره به حالت مثلث ببریم؟
  مسلما در حین کار موتور، نمی توانیم ترمینال های موتور سه فاز را به صورت دستی تغییر دهیم دو راه برای ستاره مثلث کردن موتورهای بالای ۴کیلووات وجود دارد.

  ۱-از کلیدهای گردان دستی به صورت شکل زیر استفاده می کنیم.
  این کلید سه وضعیت صفر،ستاره و مثلث دارند که با چرخش این کلید از حالت صفر به ستاره و سپس مثلث این فرایند را می توانیم انجام دهیم.

  این کلید ۳ ترمینال ورودی دارد و ۶ ترمینال خروجی.

  ۳ترمینال ورودی که به سه فاز متصل می شوند و ۶ ترمینال خروجی نیز به کمک دو عدد کابل به ۶ ترمینال موتور سه فاز متصل می شوند.

  -از ۳ کنتاکتور استفاده می کنیم.
  کنتاکتورها دو به دو می توانند موتور را ستاره مثلث کنند.

  کنتاکنور های ۱ و ۲ موتور را ستاره می کنند و کنتاکتور های ۱ و ۳ اتصال موتور را مثلث می کنند.


 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار مطلب در :