تاریخچه برق در ایران

توضیحات:

 • به نام خدا

  تاریخچه برق وتاریخچه اختراع برقورود برق به ایرانروش های تولید برق جدید ترین و جالب ترین روش های تولید برقتکنولوژی هایی که وجود برق آن ها را متحول کردآمار مصرف برق در کشور های مختلفراه های پرداخت قبض در کشور های مختلف چین انگلستان ایران

  برق یا الکتریسیته، مجموعه ای از پدیده های طبیعی است که به وجود جریان الکتریکی وابسته است. همه ما الکتریسته و آثار آن، مثل آذرخش، الکتریستسه ساکن، جریان الکتریکی و … را در اطراف خود حس کرده ایم و هر ماه که نوبت پرداخت قبض برق می شود، فارغ از این که برق چگونه تولید می شود تنها به  میزان مصرف برق فکر می کنیم و به دنبال اطلاعات در مورد تاریخچه برق، برق چگونه تولید می شود و اصلا برق چیست، نیستیم. سال ۱۸۵۰، فارادی در رابطه با اهمیت الکتریسیته گفت: ” روزی برای آن مالیات پرداخت خواهید کرد. ” چیزی که امروزه شاهد آن هستیم. زندگی همه ما به وجود برق وابسته شده و تصور جهانی بدون وجود ان امکان پذیر نیست.  با تلاش افرادی همچون توماس ادیسون، نیکلا تسلا، الکساندر گراهام بل و … الکتریسیته از یک کنجاوی ذهنی به ابزاری مهم برای زندگی انسان مدرن تبدیل شد.همچنین میزان مصرف برق را در ۳ کشور چین، انگلستان و ایران را با یکدیگر مقایسه می کنیم و به بررسی روش های پرداخت قبض در این کشور ها می پردازیم.

   

  تاریخچه برق وتاریخچه اختراع برق
  تا سال ۱۶۰۰ میلادی، الکتریسیته یکی از مواردی بود که ذهن انسان را به خود مشغول کرده بود. ویلیام گیلبرت توانست تحقیقات مهمی در رابطه با الکتریسیته و مغناطیس انجام دهد. پس از او افرادی مثل استفن گری و رابرت بویل راه او را ادامه دادند. تحقیقات و پیشرفت ها همچنان ادامه داشتند تا اینکه در اواخر قرن ۱۹ ام میلادی، بزرگترین پیشرفت در زمینه مهندسی برق رخ داد و برق تبدیل به محرکی برای انقلاب صنعتی دوم شد. 

  شاید مهم ترین اختراع در رابطه با برق، لامپ ها باشند. اختراعی که تا امروز زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است.در ژانویه ۱۸۸۰ میلادی ادیسون تقاضانامه ی دریافت امتیاز اختراع «لامپ روشنایی الکتریکی» را به ادارهٔ اختراعات آمریکا ارائه کرد اما با این درخواست موفق نشد. کارشناسان این سازمان معتقد بودند، طراحی و ساخت لامپ ادیسون بر اساس مطالعات ویلیام سایر صورت گرفته است. در ۱۳ فوریه ۱۸۸۰ میلادی ادیسون موفق به کشف پدیده ای فیزیکی شد که تا امروز نیز با نام او از آن یاد می شود. به عبارتی برای پاسخ به پرسش مخترع برق چه کسی بود همه ادیسون را به عنوان جواب نام می برند.مدتی بعد ادیسون تلاش کرد تا حق امتیاز لامپ برق را در بریتانیا از آن خود کند و بر رقیبش سووان که مستقل از او موفق به اختراع لامپ حرارتی رشته کربنی شده‌ بود، پیروز شود اما پس از یک دعوای حقوقی بی‌حاصل، دو طرف با یکدیگر به توافق رسیدند و در بریتانیا شرکت «ادیسووان» را تأسیس کردند. این شرکت در سال ۱۸۹۲ میلادی بخشی از شرکت بزرگ جنرال الکتریک شد.

  ورود برق به ایران
  در سال ۱۲۸۴ شمسی یکی از سرمایه داران ایرانی مولدی را خریداری کرد که با زغال سنگ کار می کرد. این مولد بخشی از تهران آن زمان را روشن می کرد. با استناد به برخی منابع، در زمان مظفرالدین شاه یک تاجر روسی، برق را وارد انزلی کرد و نخستین لامپ این شهر را روشن کرد.بنابراین مردم انزلی از جمله نخستین ایرانی هایی بودند که روشنایی برق را تجربه کردند. در آن زمان استفاده از برق فقط به ساعاتی از شب محدود می شد. 

  در ۲۵ مهرماه سال ۱۳۱۵، موسسه برق تهران به صورت مستقل آغاز به فعالیت کرد. این موسسه زیر نطر شهرداری تهران، مسئولیت تعیین تعرفه برق و نظارت بر اجرای آن، انعقاد قرارداد های فروش جریان برق به کارخانه ها و موسسات و … را بر عهده داشت.


 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار مطلب در :