دلیل استفاده از تابلوهای بانک خازنی

توضیحات:

 • به نام خدا

  استفاده از تابلوهای بانک خازنی دارای مزایای بسیاری زیادی می باشد. استفاده از این نوع تابلوها از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است از این رو نصب آن ها در محیط های صنعتی بسیار ضروری و لازم می باشد. با توجه به اینکه در صنعت بیشتر بارها از نوع سلفی مقاومتی می باشند که این خاصیت  باعث به وجود آمدن  توانی با نام توان راکتیو در شبکه برق می شود. لازم به ذکر است که  این خاصیت باعث بروز یکسری مشکلات مانند افزایش مقطع سیم ها و کابل ها، افزایش تلفات و افزایش جریان می شود از این رو بهترین گزینه برای کاهش این مشکلات اضافه کردن خازن به مدار می باشد.

  در واقع عناصری كه از سيم پيچ تشكيل شده اند از قدرت راكتيو علاوه بر قدرت اكتيو نیز استفاده می کنند. امروزه با پيشرفت تكنولوژي استفاده از این گونه وسایل همچون سيم پيچ ها، ترانس ها و موتورها به طور چشمگیری در بین صنایع رواج پیدا کرده است. از اینرو با توجه به اینکه در محیط های کاری و منزل استفاده از مصرف کننده هایی مانند آسانسورها، چك هاي مهتابي، ترانس هاي لامپ ها و پرژكتور ها، پمپ هاي آب، انواع موتور ها و … گسترش پیدا کرده است به تبع آن مصرف قدرت راكتيو نیز به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

  بنابراین بهترین راه برای کاهش مصرف قدرت راكتيو و انرژی در این گونه وسایل نصب خازن موازي در مدار می باشد. همچنین استفاده از تابلوهای بانک خازنی باعث کاهش افت ولتاژ خواهد شد. زیرا خازن ها با خنثي كردن جريان پيش فاز عناصر القايي باعث کم شدن جریان مصرفی و در نتیجه كم شدن تلفات در سيم ها و كاهش افت ولتاژ در سيم ها را به دنبال دارد.

  از دیگر مزایا و خصوصیات بارز استفاده از تابلوهای بانک خازنی کاهش بيش از نيمي از هزينه قبوض برق می باشد. در صورت عدم استفاده از تابلوهاي بانك خازني كنتور راكتيو اداره برق علاوه بر اینکه كنتور اكتيو را به صورت جداگانه حساب می کند هزینه برق را نیز محاسبه خواهد کرد. به جرات می توان گفت در صورتی که از این نوع تابلوها استفاده نکنید هزينه برق مصرفي تقريبا ۲ برابر محاسبه می شود و این از نظر اقتصادی برای کاربران به صرفه نخواهد بود.

  در ضمن از دیگر مزیت های تابلوهای بانک خازنی این است که با استفاده از آن ها می توانید  به طور چشمگیری ضریب قدرت را بهبود ببخشید. بهتر است بدانید که منظور از ضریب قدرت یک دستگاه الکتریکی مقداری از انرژی راکتیو است که دستگاه از آن استفاده می کند. تابلوهای بانک خازنی دارای قابلیت تنظیم  و ثابت نگه داشتن  ولتاژ می باشند به همین دلیل از رسیدن خسارت به دستگاه های مورد نظر به طور قابل توجهی جلوگیری می کنند.


 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار مطلب در :