تفاوت بین ولت و آمپر

توضیحات:

 • به نام خدا

  هنگام خرید یا استفاده از دستگاه­ های الکترونیکی، ولت و آمپر معیارهایی مرسوم هستند. این بدان سبب است که چنین عباراتی توان مصرفی یا ظرفیت دستگاه ویا ظرفیت باتری آن را مشخص می­کنند.

  تفاوت ولت و آمپر

  ولت واحد اندازه­ گیری مرسوم برای اندازه­ گیری  ولتاژ مورد نیاز دستگاه و یا ولتاژ تولیدی دستگاه، است. آمپر که به امپ هم مخفف می­شود، واحدی است برای اندازه­ گیری شدت جریان الکتریکی یا سرعتی که الکتریسیته شار می­کند.

  ولت و آمپر از یکدیگر مستقل نیستند، چون توسط قانون اهم، ­به­ همراه مقاومت به­ یکدیگر مرتبط هستند. با داشتن دو متغیر ثابت از این 3 متغیر، همواره می­توان سومی را محاسبه کرد.

  بیشتر منابع تغذیه مثل شارژر یا باتری ها، برچسبی دارند که نشان می­دهد این منبع قادر به تولید چند ولت است. این برچسب برای آن است که مصرف­ کننده اطمینان داشته باشد ولتاژ دستگاه تغذیه ­شونده و ولتاژ منبع تغذیه همخوانی دارند.

  اگر ولتاژها همخوانی نداشته باشند، احتمال زیادی وجود دارد که به دستگاه آسیب برسد یا حتی مدار دستگاه کاملا بسوزد. گرچه تا زمانی که مدار متصل به منبع را نشناسید، نمی­دانید میزان جریانِ کشیده شده چقدر است، اما چنین دستگاه­ هایی برچسب شدت جریان دارند، که با آمپر اندازه­ گیری شده است. این بدان خاطر است که توان تولیدی این دستگاه بی نهایت نیست و تنها می­توان مقدار مشخصی جریان از آن کشید.

  هنگام نگاه کردن به باتری­ هایی که در بیشتر دستگاه­های الکترونیکی استفاده می­شوند، معمولا متوجه این نکته می­شویم که باتری­ هایی که تقریبا یک نوع هستند ولتاژ تقریباً یکسانی دارند. اما متوجه این هم می شویم که واحد دیگری نیز وجود دارد که برای هر مارک یا نوع باتری، تفاوت زیادی با بقیه دارد؛ mAH یا میلی­ آمپرساعت. این کمیت تعیین می­کند برای چه مدت چه میزان جریان می­توان از باتری کشید.

  برای مثال، یک باتری که دارای برچسب 1600mAH است می­تواند 1.6 آمپر در ساعت، یا 0.8 آمپر برای دوساعت، یا 0.1 آمپر برای 16 ساعت تامین کند. اکنون به­ راحتی نتیجه می­گیریم که برچسب­ های بالاتر جریان برای همین دستگاه، نشانگر این است که دستگاه مدت بیشتری دوام می­ آورد.

  خلاصه:

  1. ولت واحدی است که ولتاژ را اندازه می­گیرد در حالی­ که آمپر واحدی برای اندازه­ گیری شدت جریان است.
  2. ولت و آمپر توسط قانون اهم به یکدیگر مرتبط هستند.
  3. منبع ­های تغذیه اغلب دارای برچسبی هستند که نشان می­دهد چند ولت دارند اما مقدار آمپر را تنها زمانی می­توانید بدست آورید که منبع تغذیه را به یک مدار متصل کرده باشید.
  4. بیشتر باتری­ها ولتاژ ثابتی دارند اما آمپراژ آن­ها متغیر است، و باتری­های دارای آمپراژ بالاتر دوام بیشتری دارند.

 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار مطلب در :