اهم چیست

توضیحات:

 • به نام خدا

  اهم یعنی مقاومت


  مقاومت، خاصیت ماده برای منع جریان الکتریکیِ در حال عبور (شار) در آن است.

  واحد اندازه گیری این نوع مقاومت اهم نام دارد که با نماد امگا (Ω) نشان داده می شود. این نام گذاری به افتخار فیزیکدان آلمانی گئورگ زیمون اهم است. قانون اهم به شکل I = V/R  بیان می شود، که در آن I شدت جریان الکتریکی (به آمپر)، V ولتاژ و R مقاومت (به اهم) هستند. این بدان معناست که شدت جریان، برابر با ولتاژ تقسیم  بر مقاومت است. اهم واحد استاندارد مقاومت الکتریکی در دستگاه بین المللی واحدهاست، همچنین برای واکُنایی (راکتانس) در جریان متناوب و فرکانس رادیو کاربرد دارد. یک اهم معادل با یک ولت در آمپر است. واحد رسانایی، “مهو” یا (mho) است که دارای تلفظ عکس “اهم” می باشد. مقاومت بین دو پایانه یک ماده رسانا، هنگامی که اختلاف پتانسیل ثابت 1 ولتی برای تولید جریان 1 آمپری در این ماده رسانا اعمال شود، به عنوان اهم تعریف می شود؛ البته به شرطی که نیروی محرکه ای وجود نداشته باشد. شار الکترون ها در یک ماده بطور مستقیم متناسب است با فشار آن بر الکترون ها و سطح مقطع آن.

  تمام مدارهای الکتریکی منبع ولتاژ دارند، یا بصورت جریان مستقیم (DC) مثل باتری، یا بصورت جریان متناوب (AC) مثل بار، هنگام متصل بودن، جریان (A) در سیم از پایانه منفی به پایانه مثبت شار می کند. طی این فرایند، مقاومتی در مقابل عبور (شار) جریان در مدار ایجاد می شود، که به عنوان اهم اندازه گرفته می شود. و کمیت توان تولید شده در پی مقاومت، چه به صورت نور و چه به صورت گرما، به عنوان وات (W) اندازه گیری می شود. آمپر (امپ) میزان جریان در مدار است، در حالی که وات، کمیت توان الکتریکی تولیدی توسط مدار در هر ثانیه است.

  برای توضیح بیشتر اهم، کارکرد یک اسپیکر را در نظر بگیرید. هنگامی که الکتریسیته به داخل اسپیکر شار می کند، داخل اسپیکر مقداری مقاومت در مقابل این شار جریان به وجود می آید. مقاومت اسمی اسپیکر به این بستگی دارد که اسپیکر مقابل چه میزان الکتریسیته مقاومت می کند، و چه میزان انرژی مصرف می کند. اگر مقاومت اسمی بالا باشد، راندمان اسپیکر پایین خواهد بود. اهم و وات ضمن مدیریت هر یک از این ها ، برای دانستن میزان آن ها  استفاده می شوند. وات واحد SI توان است، و به یاد مخترع اسکاتلندی، جیمز وات، که بین سال های 1736-1819 زندگی می کرد، نام گذاری شده است. یک وات، میزان کار انجام شده هنگام عبور جریان یک آمپری در ماده رسانایی با اختلاف پتانسیل الکتریکی یک ولت است. به عبارت دیگر، یک وات یک ژول انرژی مصرفی در ثانیه است؛ که ژول، انرژی، و وات، توان را نشان می دهند. یعنی، یک وات، یک ژول در ثانیه یا انرژی تقسیم  بر زمان است. بنابراین، وات هم انرژی مصرف شده، و هم زمان صرف شده برای این مصرف است. یک کیلووات، هزار وات است، که معادل با 1.34 اسب بخار است. توان خروجی موتورها، موتورهای الکتریکی، گرماتاب ها و غیره به کیلووات بیان می شود. میزان توان الکترومغناطیسی خروجی فرستنده های رادیویی و تلویزیونی نیز به کیلووات محاسبه می شود. محاسبه شده است که در یک روز آفتابی، نواحی استوایی کره زمین به ازای هر 1 متر مربع مساحت سطح،  1 کیلووات نور خورشید دریافت می کنند.


 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار مطلب در :