تفاوت باتری نیکل کادمیوم با لیتیوم یون

توضیحات:

 • به نام خدا

  پیشرفت مستمر در الکترونیک و کاربردهای آن باعث شده است که ابزار بدون سیم در بسیاری از پروژه های ما و افراد حرفه ای به انتخاب اول تبدیل شود. برای سالیان متمادی باتری های نیکل کادمیوم (نیکاد) سلطه ای بلامنازع داشتند اما اخیراً توسط فناوری جدیدتر باتری های لیتیوم یون جایگزین شده اند.

  باتری های لیتیوم یون نسبت به باتری های نیکل کادمیوم (نیکاد) اندازه کوچکتری دارند، کمتر به تعمیر نیاز دارند و برای محیط زیست ایمن تر هستند. گرچه این دو تشابهاتی دارند، اما از نظر ترکیبات شیمیایی، تاثیر زیست محیطی، کاربردها و هزینه متفاوت هستند.

  کدام باتری برای ابزار بدون سیم شما مناسب تر است؟

  پاسخ، به کار و کیف پول شما بستگی دارد. معمولاً باتری های لیتیوم یون کوچکتر و سبکتر از باتری های نیکاد هستند. لیتوم یون همچین دو تا سه برابر گران تر از نیکاد است. از طرف دیگر، لیتوم یون تقریباً تخلیه شارژ ندارد. این مطلب باعث می شود که باتری لیتیوم یون ماه ها ذخیره شود بدون اینکه شارژ از دست بدهد.

  هیچ کدام از این دو باتری توان بیشتری نسبت به دیگری ارائه نمی کنند. یک باتری 18 ولت لیتیوم یون در مقایسه با یک باتری 18 ولتی نیکاد، همان میزان پتانسیل را برای تولید توان دارد. 18 ولت، 18 ولت است. اما اینکه چه مدت این توان ارائه شود، داستان دیگری است. بهترین مقیاس برای اندازه گیری زمان عملکرد، تعداد حفره های دریل شده یا تعداد تخته های بریده شده، با یک شارژ باتری است. در این آزمایش، باتری لیتیوم یون پیروز می شود.

  این مطلب بیشتر با کارایی ابزار ارتباط دارد تا خود باتری. موتورهای بدون جاروبک در بیشتر ابزارهای دارای منبع تغذیه لیتیوم یون، از توان باتری استفاده بهتری می برند. این حقیقت، منجر به سوءبرداشت می شود که باتری توان بیشتری دارد.

  باتری های نیکاد از نظر ظرفیت از 1.3Ah تا 3.0Ah متغیر هستند. در مقابل، باتری های لیتیوم یون در بازه 1.1Ah تا 3.0Ah قرار دارند. درست مثل اندازه باک بنزین که تنها یک عامل برای تعیین مسافتی است که خودرو می رود، عملکرد باتری به عواملی متعددی مثل ولتاژ، ظرفیت و راندمان ابزار بستگی دارد. مبهم است مگر نه؟

  باتری های نیکل کادمیوم

  باتری های نیکل کادمیوم از “اثر حافظه” رنج می برند. باتری نقطه ای را که در چرخه شارژ، شارژ مجدد آغاز شد، به یاد می آورد. در استفاده های بعدی، ولتاژ در آن نقطه افت می کند، انگار که تخلیه شارژ صورت گرفته باشد. به این دلیل است که بهتر است باتری نیکاد را قبل از شارژ مجدد، تا انتها تخلیه کنید. با این نوع استفاده مناسب، پیش از اینکه ظرفیت از بین برود، باتری نیکل کادمیوم می تواند بیش از 1000 چرخه دوام بیاورد.

  باتری های لیتیوم یون

  باتری های لیتوم یون به نگه داری کمتری نیاز دارند. این باتری های در نقابل “اثر حافظه” مقاومت می کنند و گستره وسیع تری از دماها را تحمل می کنند. تنها ایراد جدی آن ها، ظریف بودن است. همچنین به مدار محافظ برای کار کردن با ایمنی نیاز دارند.

  هر دو باتری تقریباً به تعداد یکسانی چرخه کار می کنند. گرچه باتری لیتیوم یون ممکن است ولتاژ بیشتری تامین کند، اما این کار را با هزینه بسیار بیشتری نسبت به باتری نیکاد انجام می دهد.

  از آنجایی که عملکرد مطلق این دو باتری تقریباً یکسان است، انتخاب میان باتری های لیتیوم یون و نیکل کادمیوم به اختلاف های ساده بستگی دارد: سبکتر بودن، دوام بیشتر و گرانتر بودن، یا سنگین تر، پر مصرف تر و ارزان تر بودن. انتخاب با شماست.


 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار مطلب در :