کلید حرارتی چیست؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  کلید حرارتی یا MPCB یکی از تجهیزات تابلو برق صنعتی می باشد  که مختصر شده (Motor Protection Circuit Breaker)  می باشد و در بازار با نام کلید حرارتی یا کلید محافظ موتور شناخته می شود . این کلید موتور را در برابر اضافه بار و هم در برابر اتصال کوتاه محافظت می نماید و می توان به جای استفاده از ترکیب فیوز مینیاتوری و بی متال ، کلید حرارتی را جایگزین نمود و در صورتیکه فقط بخواهیم یک موتور الکتریکی  را با آن روشن و خاموش نماییم می توان کنتاکتور را هم حذف نمود و به وسیله کلید استارت و استپ تعبیه شده بر روی آن اقدام به روشن و خاموش کردن موتور نماییم .

  کلید‌های حرارتی تجهیزات حفاظتی تشکیل شده از فیوز مینیاتوری و بی متال هستند که با استفاده از آن می‌توانیم الکترو موتور را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار به صورت همزمان حفاظت کنیم. کلید‌های حرارتی در صورت به وجود آمدن اتصال کوتاه یا اضافه بار الکترو موتور را از منبع قطع می‌کند

  کلید‌های حرارتی قابل قطع زیر بار هستند و برای روشن و خاموش کردن الکترو موتور‌های سه فاز مورد استفاده قرار می گیرند و همانند بی متال ها در رنج های مختلف و قابل تنظیم ساخته می شوند.

   

  مشخصات کلید حرارتی:
  ۱ -دارای شستی قطع و وصل یا کلید ۰ و ۱ می‌باشند (برای کنترل دستی).

  ۲ -مانند بیمتال‌ها دارای درجه تنظیم جریان می‌باشد (درجه آن را معمولاً ۱۰ درصد بیشتر از جریان نامی موتور تنظیم می‌کنند).

  ۳- دارای کلید تست، برای تست سالم بودن کلید می باشند.

  ۴ -دارای ۳ فاز قدرت است (ورودی به برق و خروجی آن به موتور وصل می‌شود).

  ۵ – قابلیت اضافه کردن رله کمکی را دارد که دارای یک کنتاکت باز و یک کنتاکت بسته است .

   

  قابلیت‌های کلید حرارتی:
  ۱- قابل قطع و وصل زیر بار می‌باشد.

  ۲- قابلیت تنظیم دقیق آمپر در یک بازه را دارد.

  ۳ -در صورت ایجاد اضافه بار، موتور را مستقیم قطع می‌کند و نیاز به کنتاکتور جهت فرمان دادن ندارد.

  کلید حرارتی یا کلید محافظ موتور را می‌توان به عنوان بهترین محافظ موتور نام برد، ولی یک عیب دارد که این نوع کلید‌ها فقط تا بازه ۱۲۵ آمپر تولید می‌شود.

   

  کلید حرارتی چه تفاوتی با بی متال دارد؟
  کارکرد کلید‌های حرارتی تقربیا شبیه بی متال ها است و موتور را در برابر اختلالات جریان مانند بی متال حفاظت می نماید ولی تفاوت هایی بشرح زیر بین آن ها وجود دارد که باعث شده ظریب اطمینان استفاده از کلید حرارتی از بی متال بیشتر باشد :

  ۱- بی متال مدار فرمان را قطع میکند (از طریق ترمینال های  ۹۵ – ۹۶)، ولی کلید حرارتی مستقیماً سه فاز مدار قدرت را قطع می‌کند و باعث قطع الکترو موتور می شود.

  ۲- کلید های حرارتی علاوه بر حفاظت اضافه بار ، وظیفه کلید ( قطع و وصل نمودن تجهیزات برقی ) را به عهده دارد در صورتیکه بی متال به عنوان یک تجهیز جانبی و تنها به منظور حفاظت در برابر اضافه بار به کنتاکتور متصل می شود.

  ۳ – کلید حرارتی هم از جریان حراتی محافظت می‌کند و هم از جریان مغناطیسی در صورتی که بی متال فقط از جریان حرارتی محافظت می‌کند.

   

  جریان مغناطیسی و جریان حرارتی چیست و چه تفاوت با هم دارند؟
  جریان حرارتی زمانی رخ می دهد که به یک الکترو موتور اضافه بار وارد شود و درنتیجه مقدار جریان مصرفی افزایش یافته که باعث داغ شدن موتور می گردد که به این حالت بالا رفتن جریان حرارتی گفته می شود . و زمانیکه الکتروموتور بر اثر اتصال کوتاه بین دو فاز یا یک فاز با بدنه یا یک فاز با نول  داغ می شود، به این حالت بالا رفتن جریان مغناطیسی گفته می شود . مدار در یک اتصال کوتاه باید سریعا قطع شود بنابراین در چنین موقعیتی نمی توان از رله اضافه باری (حرارتی) استفاده نمود چون گرم شدن بیمتال رله به یک زمان نسبتا طولانی نیاز دارد


 • تهیه و تنظیم توسط آند کیش
  تماس : 09123139086
  انتشار مطلب در :